O józe

A PROČ PRÁVĚ 108?

Stalo se už v Blovicích tradicí, že o letním i zimním slunovratu praktikujeme 108 Pozdravů Slunci. Je to taková jógová "disciplína" a výzva. 

A proč zrovna 108? Vysvětlení lze nalézt v literatuře i na internetu; některá z nich jsem vybrala a předávám je dál, ale nemohu úplně ověřit, že vše níže napsané platí a je pravdivé. Tak to berme s trochou shovívavosti a s nadhledem... Pravdou však je, že číslo 108 je v buddhismu a ve východních kulturách obecně považováno za magické a posvátné.

 Například i proto, že:

• Z védského období se do současnosti zachovaly tajné nauky - posvátné spisy Upanišády, z nichž právě 108 je dnes považováno za nejvýznamnější. 

• Modlitební mála (náhrdelník) mívá 108 korálků (zajímavé je, že i křesťanský růženec má prý 108 korálků). 

• Po celé Indii se nachází 108 posvátných míst (pithas). 

• Buddhističtí mniši uctívají 108 Bohů (světců) a nesmějí porušit 108 slibů. Své mantry opakují 108x. 

• Spousta chrámů v Indii má 108 schodů. 

• Bůh Šiva tančil svůj tanec ve 108 pozicích, indické tradice mají 108 forem tance. 

• V knize Yoga Sútra je 108 aforismů (súter). 

• Buddha (Siddhártha Gautama, zakladatel buddhismu) má 108 jmen. 

• Říká se, že když člověk praktikuje pránájámu (ovládání energie pomocí dechu) přesně se 108 dechy, dojde k osvícení. 

• Nu a aby člověk také dosáhl osvícení, musí prý v životě překonat a osvobodit se od 108 pokušení a neřestí. 

• Dle ájurvédy je na lidském těle je 108 citlivých posvátných bodů (tzv. marma body, které propojují fyzickou, duchovní a emoční stránku každého člověka). 

• Existuje 108 energetických drah (nádí), které tvoří srdeční čakru. 

• Sanskrtská abeceda obsahuje 54 písmen, přičemž každé písmeno 1x symbolizuje Šivu (mužský princip) a 1x Šakti (ženskou energii). Nu a 54x2=108. 

• V samotné číslici 108 symbolizuje "1" Brahmu, tedy vyšší princip a vesmírnou pravdu, "0" představuje pokoru a nevědomost a "8" značí nekonečno a věčnost. 

Zajímavostí kolem čísla 108 je mnohem víc, především v matematice a v astronomii. 

Tak co, máte chuť si vyzkoušet 108 Pozdravů Slunci?


Jógové podložky

Pokud bychom jógu považovali za sport, pak by byla jedním ze sportů nejméně finančně náročných. Jediným nákladem je zakoupení jógové podložky - jógamatky. Oblečení na jógu totiž klidně můžeme použít takové, jaké máme všichni doma, a cvičí se naboso. Stačí jen tedy pořídit si jógamatku, a je to. 

Jenomže koupit dobrou jógovou podložku není tak jednoduché.

VLASTNÍ NEBO ZAPŮJČENÁ?

V jógových centrech a specializovaných studiích větších měst jsou jógamatky k dispozici. Na malém městě, kde se jóga většinou učí v různých tělocvičnách škol nebo v sálech, kde nelze podložky skladovat, je zvykem, že si jogíni nosí jógamatku vlastní. Tato zdánlivá nevýhoda je však výhodou! Proč? Jednak na lekcích používáte podložku, na kterou jste zvyklí. Také je to, co si budeme povídat, zkrátka hygieničtější. Ale ten největší přínos vlastní jógamatky shledávám v tom, že když už si ji pořídíme domů, existuje vysoce reálná šance, že nebude ležet jen tak v koutě, ale že nás to přiměje k pravidelné domácí jógové praxi.

CENA

Spousta z nás je limitována výší finanční částky, kterou hodláme do podložky investovat. Cena jógových podložek se průměrně pohybuje mezi 300 - 3000 Kč. Bohužel však ne vždy platí přímá úměra v poměru "kvalita/cena" - a není tedy vždy pravidlem, že by s vyšší cenou stoupala i kvalita podložky, anebo naopak, že levná podložka je špatná. Zlatá střední cesta je zřejmě to nejlepší. Záleží tedy jen na nás, kolik peněz chceme či můžeme do podložky investovat.

TLOUŠŤKA

Pokročilému jogínovi spíše vyhovuje slabší podložka, zatímco pro začátečníky je vhodnější podložka silnější. Mnozí z nás mají citlivější kolena a silnější podložku potřebují, i když jsou zkušení jogíni. Tloušťka podložky není při výběru až tak podstatná.

DESIGN

A co vzhled podložky? Je důležitý?

Ornamenty, různé jógové obrazce, symboly ÓM, mandaly, nápisy... to už je bonus navíc. Naskýtá se otázka: Pokud si vybíráme podložku podle designu, je to rozmařilost? Ego vystrkující růžky? Slučuje se to s jógovým pravidlem Neulpívání - Aparigraha? Nebojte se, není nic špatného na tom koupit si podložku takovou, jaká se nám líbí. Pokud to přispěje k dobré věci (tedy k tomu, že budeme radostněji a častěji praktikovat jógu), je to v pořádku. Ale přesto k tomu přece jen - kdysi jsem někde četla, že bychom neměli "šlapat na posvátné symboly"...

Oproti tomu barva podložky může být důležitější, než se zdá. Vybírejme tak, jak to cítíme - tak si vybereme barvu, která nám náleží, kterou máme mít. Však znáte souvislost barev s našimi energetickými centry v těle.

Pozor ale na další záludnost, pokud jde o barvy a kvalitu. Setkala jsem se s podložkami jedné značky, kdy podložka v jednom barevném provedení téměř neklouzala a tatáž podložka od stejného výrobce, jen v jiné barvě, byla kluzká. Jenže to asi předem nikdo neodhadne.

MATERIÁL

Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu. Mnohem podstatnější než vzhled je materiál, ze kterého je podložka vyrobena. Podložky se většinou vyrábějí z PVC a z podobných druhů plastů. Jsou to podložky s nižšími pořizovacími náklady a jsou lehké. Jsou velmi vhodné pro začátečníky, kteří ještě nevědí, zda se józe budou věnovat naplno. Nevýhodou je, že podložka dlouho nevydrží a časem se může začít drolit.

Některé podložky jsou vyrobeny z přírodních ekologických materiálů, například z kaučuku. Ty jsou sice dražší, ale odolnější, měkčí a příjemnější. Zpočátku je z nich sice kaučuk trochu cítit (a i když se utěšujeme tím, že je to vůně přírodní, není to moc příjemné), ale tento zápach postupem času a především pravidelným používáním podložky úplně zmizí. Tyto podložky jsou těžší, jsou tedy vhodné pro domácí praxi, když podložku nikam nepřenášíme. Pravidelně praktikující jogíni časem možná zjistí, že potřebují podložky dvě - jednu na domácí praxi, jednu na přenášení.

Existují i podložky z juty, korku, nebo jógové koberce. Osobně mám vyzkoušený právě jógový koberec - a moc mi nevyhovuje. Čímž ovšem rozhodně nic nezatracuji, někomu může vyhovovat.

Zcela nevhodné je používat na cvičení jógy klasickou karimatku, na které v létě spíme pod širákem nebo ve stanu. Nejen že na takové podložce by se nám cvičilo špatně, ale hrozí i nebezpečí zranění. Karimatka klouže, když to nepotřebujeme, a neklouže, když to potřebujeme, má tendenci se stále rolovat a nikdy zcela nepřilne k zemi. Pak se nemůžeme plně věnovat sami sobě a soustředit se na správné zaujímání ásan.

PROTISKLUZOVOST

Snad každý výrobce jógamatek tvrdí, že právě ta jeho podložka vůbec neklouže. Ale někteří výrobci pak ještě dodávají, že garantují protiskluzovou vůči podlaze, nikoliv vůči jogínovi.

Vězte, že většina podložek zpočátku alespoň trochu klouže. Dobrou zprávou je to, že jejich častým používáním se klouzavost vytrácí. No jenže když už je podložka zase moc opotřebovaná, klouže zase více. 

Klouzavosti podložky můžeme trochu předejít tím, že ji před používáním vypereme nebo omyjeme (podle pokynů výrobce).

Také je dobré si uvědomit, zda si těsně před lekcí nebo v průběhu dne příliš často nemažeme ruce a nohy olejem či krémem.

Jeden z mých prvních učitelů jógy říkával, že žádná podložka neklouže. A když jsme protestovali, řekl, že prý jde jen o to, abychom správně přitiskli nohy a ruce do podložky. A pak dodal: A vy ostatní, kterým podložka neklouže, pořádně zapojte dlaně a chodidla a přitiskněte je k podložce! 

ZÁVĚR

Každý jsme jiný. Každý máme jiné nároky, praktikujeme více či méně pravidelně, každý máme jinou kůži (někdo i přes veškerou péči má stále suché dlaně, někomu se naopak ruce a nohy potí i bez námahy), a každému proto vyhovuje jiná podložka.

Nemohu doporučovat jednoho konkrétního výrobce. Ne proto, že bych snad nechtěla dělat reklamu. Ale s ohledem na stále stoupající celosvětový zájem o jógu přibývá i množství výrobců jógových podložek, a je téměř jisté, že existují i podložky, které jsou mnohem lepší než ty, které mám vyzkoušené já sama.

Budete-li mít ale zájem, každému z vás na lekci ráda postupně umožním vyzkoušet moji vlastní podložku.

Až budete hledat pro sebe nebo pro své blízké tu správnou podložku na jógu, určitě na webu a v časopisech narazíte na nepřeberné množství článků a příspěvků o tom, která podložka je ta pravá. Než se však začtete, dobře se vždy podívejte, zda nejde o placenou reklamu nebo zda autorem článku není majitel e-shopu, který podložky prodává. Reklama je všude kolem nás.

Přeji vám šťastný výběr té správné jógové podložky.

©Pavla Milotová, 26.12.2017

Chodíte na lekce jógy nepravidelně a máte z toho divný pocit? Nemějte!

Jasně, že většina jógových lektorů si přeje, aby jeho lekce navštěvovalo pravidelně co nejvíce adeptů jógy. Je to proto, že každý jógový lektor ví, že jóga nás činí šťastnějšími, spokojenějšími, zdravějšími. A každý opravdový lektor jógy touží po tom, aby šťastní, spokojení a zdraví byli všichni jemu blízcí i vzdálení. Mimochodem, návštěvnost lekcí, ať už se nám to líbí nebo ne, bývá v očích veřejnosti měřítkem úspěšnosti lektora - ale ve skutečnosti to tak vůbec nemusí být. O tom totiž jóga není.

Lektor jógy je tak trochu učitel. A "učitel" může předávat své vědomosti, zkušenosti a znalosti do té doby, dokud je "student" chce přijímat a je schopen je vstřebávat. Jednoho dne však může žák zjistit, že k cíli vedou i cesty jiným směrem. Tou jinou cestou může být odlišný styl jógy, nový učitel, jiný průběh lekcí nebo individuální duchovní rozvoj.

Přirozeně pak nastane den, kdy žák svého učitele opustí. Není to však důvod k smutku.

Vězte, že cílem lektora jógy je právě to, aby se žák vydal vlastní cestou, ideálně aby předčil svého učitele. Lektor je pouze průvodcem na cestě žáka - vlastní (po)kroky činí už žák sám. Proto rozhodnete-li se vydat jiným směrem, je to tak v pořádku. Nemějte špatný pocit.

Chodíte na lekce jógy, kde nemusíte platit žádné předplatné, nepravidelně? I to je v pořádku - od toho přece otevřené lekce jsou! Nezavazujete se k ničemu, nic a nikdo vás v daný okamžik k ničemu nenutí. Když se vám zrovna ten den józe nechce věnovat, nemusíte mít výčitky. Naslouchat sám sobě, vnímat momentální rozpoložení a věřit si... i to je jóga! A možná se pak jednoho dne zničehonic stane, že nastane období, kdy budete praktikovat denně, nevynecháte jednu jedinou lekci a jóga se stane vaším životem.

Také se často stává, že docházku na lekce tak trochu zanedbáváte proto, že jóga není pro vás momentálně to nejpodstatnější. Dokonce se v průběhu života můžete přestat józe věnovat i na delší dobu. Nevyčítejte si to. Zřejmě to pro vás nebyl ten pravý (jógový) čas. A ať už někdy nastane okamžik, že se k józe vrátíte, anebo nikoliv, bude to tak správně. Neboť to, co se právě v našem životě (ne)děje, se (ne)děje náhodou. Vše je, jak má být.

©Pavla Milotová, 10.11.2017
Foto: Štěpánka Milotová, Cesmína Blovice (https://cesmina.com/)

सन्स्क्र्त् अ जयोग​

Sanskrt je nejstarší dochovaný indoevropský jazyk, v němž byly kdysi v Indii psány posvátné texty a historická díla. Jazyk byl uměle vytvořen ve 4. století př.n.l. indickým gramatikem Páninim. Je to duchovní a náboženský jazyk; někdy je označován jako jazyk vzdělanců. Dodnes je jedním
z mnoha oficiálních jazyků Indie. Píše se písmem dévánágari; píše i čte se zleva doprava.

Jazyk je poměrně složitý, podstatná jména se skloňují, užívají se pády, čísla, rody. Slovesa rozlišují osoby, vidy... Slovosled ve větách je volný. Podmět nemusí být ve větě vyjádřený. Možná by se dalo říct, že sanskrt je jedním z nejtěžších jazyků světa. Ale je to jazyk krásný a bohatý. Navíc
v psané podobě dobře vypadá - písmena jako by byla zavěšena na horní lince. 

Častým jevem v sanskrtu je vytváření složenin. Například označení jógových ásan lze psát dvojím způsobem - buď ponecháním slov zvlášť (např. Vírabhadra ásana) anebo - a to častěji - jako spojení více slov, obzvláště když slova za sebou končí a začínají samohláskou (např. Vírabhadrásana).

Můžeme se setkat s tím, že překlady sanskrtských slov mají více českých významů. Je to způsobeno jednak tím, že texty ze sanskrtu jsou většinou překládány nejprve do angličtiny a poté do češtiny, a pak také tím, že sanskrt obsahuje hlásky, které angličtina ani čeština nemá - a tudíž pro ně neexistuje žádný ekvivalent.

V důsledku toho bývají také některá slova přeložená ze sanskrtu i odlišně vyslovována. Spousta pravidel pro výslovnost je však dána: samohlásky "e" a "o" se čtou dlouze. Hláska "y" se čte jako v češtině "j", hláska "c" se čte vždy jako "č", hláska "j" se čte jako "dž" a hláska "s" se čte jako "š".

A proč na lekcích jógy slýcháme kromě českých názvů ásan i sanskrtské názvy? Postupně si tak názvy ásan v sanskrtu zapamatujeme. Přijdeme-li pak kdekoliv na jakoukoliv lekci jógy, vždy budeme rozumět tomu, co lektor říká, a to i v zahraničí. Snadněji si pak také některé pozice dovodíme už podle sanskrtského názvu.

A kromě toho - sanskrt je jazykem velmi zvukomalebným. Je pěkné slýchávat sanskrtské výrazy na lekcích jógy.

©Pavla Milotová, 22.10.2016. 

Jóga v období menstruace - ano či ne?

Na většině lekcí se setkáváte s upozorněním lektorů, že ženy v době menstruace by některé pozice neměly cvičit. I já na to upozorňuji, ovšem s dovětkem: je to pouze doporučení a záleží na vás samotných.

Jak to tedy s jógou a menstruací je?

V tomto období se obecně ženám nedoporučuje zaujímat obrácené pozice (tj. pozice, při nichž jsou naše nohy výše než srdce - např. svíčka, pluh, stoj na hlavě) proto, že by údajně přirozený odtok krve z těla ženy mohl být zpomalen až přerušen. Některé prameny uvádějí, že by dokonce mohlo dojít až k endometrióze (gynekologické onemocnění, kdy se částečky děložní sliznice nacházejí mimo dělohu, což následně způsobuje bolesti a záněty). Nicméně, jak píše ve své knize Vyučujeme jógu Mark Stephens (2004), pro toto tvrzení neexistuje žádný vědecký důkaz.

Podle Marka Stephense byla lékařským oddělením NASA (americký Národní ústav pro letectví a kosmonautiku) zkoumána menstruace u žen nacházejících se ve stavu beztíže. S výsledkem, že u těchto žen nebyly zaznamenány v souvislosti s menstruací žádné změny.

Lektorka jógy Barbara Benagh uvádí: "Doposud nevím o žádných studiích či výzkumech, které by poskytly přesvědčivý argument pro tvrzení, že by se ženy měly obráceným pozicím při menstruaci vyhýbat. Ale menstruace ovlivňuje každou ženu jinak, je to individuální a může se lišit cyklus od cyklu. A tak každá žena je zodpovědná za své vlastní rozhodnutí." (www.yogajournal.com/article/beginners/inversions-and-menstruation/)

Při individuálním rozhodování, zda provádět obrácené pozice při menstruaci či nikoliv, bude důležité to, jak žena svoji menstruaci prožívá. Pokud je menstruace provázena bolestmi či změnou nálad, bude se zřejmě žena józe v tomto období vyhýbat nebo bude cvičit jen některé ásany. Spousta žen v době menstruace pociťuje napětí a potřebuje dostatečný klid a vydatný odpočinek. Je to zcela normální a přirozené.

Některým ženám ale naopak pohyb v době menstruace pomáhá od mírných bolestí a nepříjemných pocitů. Jiné ženy mají při menstruaci spoustu energie a nedokážou si představit, že by pár dní necvičily. A i to je v pořádku.

Milé ženy, věřte své intuici, svému tělu. Vnímejte jej a respektujte jej - samo vám dá signál, zda při menstruaci jógu a obrácené ásany praktikovat či nikoliv. Nemůžete-li se přesto rozhodnout, zkuste zaujmout pozici alespoň na krátkou chvíli a plně se soustřeďte na své pocity. Věřte, že vaše tělo vám napoví správně. A věřte samy sobě. Každé vaše rozhodnutí je v daném okamžiku to správné.

©Pavla Milotová, 17.07.2016. Všechna práva vyhrazena.

Pokyny na lekcích jógy

- "Jejda. Jakpak se mám v téhle krkolomné pozici uvolnit?"

- "Hlavně ať mi nevykoukne bříško ven z trička."

- "Slečna přede mnou má pěkné legíny."

- "Co budu vařit k večeři?"

- "Lze vůbec při relaxaci nemyslet na NIC?"

Běží vám takové a podobné myšlenky hlavou při lekcích jógy? Nevyčítejte si to. Spousta z nás si tím prošla nebo prochází: Bojíme se, abychom nevypadali nevhodně. Máme tendenci srovnávat se s ostatními. Bráníme se uvolnit, abychom si udrželi za všech okolností svoji naučenou roli.

Jóga není o akrobacii. Není nejdůležitější, jak vysoko dokážeme zdvihnout nohu, zda se udržíme na rukou nebo jak hluboko se předkloníme. Člověk vůbec nemusí zvládat všechny ásany, a přesto může žít způsobem života, který je v souladu s jógovými principy.

Na hodinách jógy ode mě neustále dostáváte pokyny, jakým způsobem pozice zaujmout, jak v nich setrvat, které svaly zpevnit a které naopak povolit, kam zaměřit pozornost či jak správně dýchat.

Někdy vám s tím mohu připadat trochu otravná a jako kolovrátek - je to stále dokola: zpevněte kotníky, vytáhněte kolenní čéšky, zapojte bandhy, propněte paže, vrcholky ramen dolů, temeno vzhůru. A znovu a znovu: zpevněte kotníky, vytáhněte kolenní čéšky... Ale má to smysl. Je úžasné vidět, jak krásně všichni v Tadásaně vyrostou, jak v Mardžariásaně srovnají páteř, jak v Šavásaně uvolní napětí z obličeje. Často nemusí předcházet ani slovní pokyn, stačí se projít cvičebnou a s potěšením sledovat, jak všichni zaujímají dokonalé ásany. A věřte, že opravdu dokonalé jsou, třebaže nemusí třeba vypadat jako z učebnice jógy! Vše, co děláme, děláme v danou chvíli nejlíp, jak dovedeme.

Instrukce při lekcích jógy mají i jiný důvod než je "jen" anatomicky správné provedení pozic. Posloucháte-li pokyny a soustředíte-li se na ně, vaše mysl se nemůže v té chvíli věnovat ničemu jinému. Zkrátka "není čas myslet na to, kdo je kdo", na to, co má osoba před námi na sobě, jestli se nám náhodou nevyhrne tílko, nebo jaké povinnosti nás čekají po lekci, zda vypadáme v pozici dobře... - protože se věnujeme pouze sami sobě. A to je to nejdůležitější.

©Pavla Milotová, 18.05.2016. Všechna práva vyhrazena. 

Hudba a jóga

Hudbu miluji - jakoukoliv. Od malička jsem slýchala svého otce hrát na heligonku, v dětství jsem hrála na akordeon, kytaru a flétnu. Dodnes chodím na koncerty. Můžete mě potkat na opeře i na punkovém večírku. Když řídím a jedu v autě sama, často si nahlas zpívám. 

Ptáte se, proč tedy na mých lekcích jógy nezní hudba?

Zkuste se někdy během dne (i noci) zaposlouchat do zvuků, které běžně ani nevnímáme. Je jich spousta. Neustále útočí na naši mysl, aniž bychom o tom věděli. Náš organismus na hudbu vždy nějak reaguje. "Hudba může působit na naše tělo v nejrůznějších oblastech - od srdečního tepu, přes dýchání a krevní tlak až po činnosti mozku." (P. Wilson: Základní kniha relaxačních technik, 2012).

Příkladem toho, že nás může hudba ovlivňovat, aniž bychom o tom věděli, jsou nákupní centra, různé komerční akce nebo vesnické poutě, na kterých zní hlasitá rytmická hudba. Mohlo by se zdát, že je to jen kulisa - ale je to záměr. Účelem hlasité hudby je vyprovokovat nás třeba k tomu, abychom utratili víc peněz, než jsme původně zamýšleli. Hudba dokáže na člověka velmi silně působit.

Jsou lidé, kteří se dokáží oprostit od všech zvuků a umějí se soustředit i při hluku. Chce to cvik a není to jednoduché, ale dá se to naučit. Problém je v tom, že zvuky působí i na naše podvědomí.

Jedním z hlavních důvodů, proč praktikujeme jógu, je zklidnění, ovládnutí naší mysli a zastavení toku myšlenek, které nás neustále obklopují. Potřebujeme se soustředit dovnitř, do našeho nitra a být uvnitř sebe samých, a to zcela vědomě. Hudba nás na lekcích jógy může odvádět od soustředění se na správné provedení ásan a může nás rušit při relaxaci - ať je sebevíc pomalá a tichá. Hudba také jitří naše emoce - a to je při relaxaci nežádoucí.

Existují však moderní styly jógy, při nichž si cvičení bez hudby možná nedovedeme představit. A i to je v pořádku. Vše, co v daném okamžiku děláme s nejlepšími úmysly, je správné a má svůj smysl. Lektoři, kteří pouštějí hudbu při józe, mají přípravu na lekce obtížnější - musejí přemýšlet, která hudba bude vhodná, musejí pečlivě volit tempo a typ skladeb, aby to vyhovovalo většině. A zcela prozaicky také třeba musí, anebo měli by, platit autorské poplatky za reprodukci hudby na veřejnosti.

Je důležité vzít v úvahu, že hudba, která je pro jednoho uklidňující, může u druhého vyvolávat i negativní emoce. Jednou mi vyprávěla moje známá, že na jedné z hodin jógy slyšela skladbu, která byla jednou z nejoblíbenějších jejího přítele, jenž kdysi tragicky zahynul. Řekla mi, že naštěstí hudbu v té chvíli nevnímala negativně, že ale přemýšlela o tom, proč si měla na přítele vzpomenout právě v té chvíli. Nebylo jí to příjemné ani nepříjemné, ale relaxaci si neužila.

Chodíte-li na lekce, kde se pouští reprodukovaná hudba a vyhovuje-li vám to, pak je vše v pořádku. Průběh hodiny řídí lektor. Ale pouštíte-li si k praktikování ásan hudbu doma, zkuste ji vynechat. A časem vám možná bude připadat divné si doma hudbu ke cvičení pustit.

Jóga nás učí, aby vše, co v životě děláme, bylo vědomé. Jdeme-li na koncert nebo pustíme-li si hudbu v klidu doma, činíme tak vědomě a záměrně. Přijdete-li na moji lekci jógy, hudba tam znít nebude. I proto, že jedním z největších přepychů, které lze zažít, je ticho.

Snad jedinou a tou nejkrásnější "hudbou" na mých lekcích bude váš dech.

© Pavla Milotová, 09.04.2016. Všechna práva vyhrazena. 


Hathajóga aneb Jóga je jen jedna

Lidé vyhledávají jógu z různých důvodů. Pro některé je to příležitost protáhnout své tělo, někdo očekává zklidnění mysli a odpočinek, další chce posílit svaly, jiný by rád odstranil své zdravotní potíže. Každý hledá tu svoji jógu. Jak to tedy s různými styly jógy je? Která jóga je ta správná?

Jóga pochází z indické kultury. První písemné prameny o józe, tzv. védy, pocházejí z doby před pěti tisíci lety. Teprve v průběhu několika posledních stovek let se jóga z Indie masově rozšířila do celého světa. A s tímto závratným rozmachem jógy se vyvíjejí různé moderní "druhy" jógy.

Všechny styly jógy vycházejí z hathajógy. První písemné zmínky o hathajóze pocházejí ze 14. století n.l. Pojem je odvozen od slov "ha" - slunce a "tha" - měsíc. Hathajóga nám pomáhá hledat rovnováhu mezi fyzickým tělem a naší psychikou. Symbolizuje propojení našeho těla, mysli a emocí. Zahrnuje nejen zaujímání tělesných pozic, ale také etická doporučení (jama, nijama), ovládání energie pomocí dechu (pranájáma), očistu těla atd.

Z hathajógy se postupně vyvinuly další směry jógy. Nejznámější je zřejmě Iyengar jóga, která dbá na velmi disciplinované provedení ásan a používá pomůcky. V posledních desetiletích se rychle objevují další styly jógy, například Aschtanga Vinyasa jóga (provádějí se určené ásany uskupené do sestav tvořící série), Bikram jóga (sestavy se cvičí se při teplotě 40°C), Kundalini jóga (pozvedává energii v čakrách, v ásanách se setrvává dlouho), Powerjóga (klade důraz na intenzivnější tělesnou námahu) a další styly... Hormonální jóga? Fly jóga? Kraniosakrální jóga? Restorativní jóga? Někdy můžete mít pocit, že stačí vymyslet název, vybrat zaměření jógy, dodat zajímavý prvek, získat dostatečný počet nadšenců - a hle, nový styl jógy je na světě.

Způsoby provedení i názvosloví některých ásan se v různých stylech jógy mohou lišit, nebo se dokonce dostávají do rozporu. Když do internetového vyhledavače zadáte název některé ásany, můžete být překvapeni, když najdete několik různých variant zobrazení hledané pozice. Například "Bojovník III." - v Powerjóze se noha umístěná vzadu dotýká špičkami prstů podlahy a paže směřují vzhůru k nebi. Podle Iyengar jógy je to pozice rovnovážná, kdy "zadní" končetina je natažena v prostoru rovnoběžně s podlahou a obě paže směřují dopředu. Ale nic z toho není špatně.

Také se může jogínovi stát, že jednoho dne zjistí, že pozici, kterou prováděl léta určitým naučeným způsobem, je lepší provádět jinak. Vím o tom své, jógu praktikuji už desítky let a pořád se učím něco nového. A i o tom je jóga - je to neustálý vývoj a posun vpřed. Jak říkal jeden z mých učitelů jógy: Nikdy se nedá říci, že "už umíme jógu". Jóga je cesta, nikoliv cíl.

Vyznat se ve všech různých druzích jógy se může zdát složité - ale ono to vůbec není důležité. Praktikujte jógu tak, jak vyhovuje právě vám.

Pavla Milotová

© březen 2016 Pavla Milotová. Všechna práva vyhrazena. 

Copyright © 2016
 Všechna práva vyhrazena. 
All rights reserved.  
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky